Thursday, 14 April 2016

''NOTHING TO WEAR'' KIND OF DAY

Krásné ráno, 
Určitě to všichni dobře moc znáte ... Přijdete ráno do šatníku - probírané se poličkami, zkoušíte jednu věc za druhou a ne a ne najít to správnou kombinaci. Pravé pro tyhle případy jsou tu ověřené klasiky, které nikdy neomezí. Vybrala jsem tři jednoduché ale efektivní kombinace a vytvořila několik outfitů, které vás 100% zachrání když se ráno probudíte do "nothing to wear day". 
Xx 
C. 

Good morning everyone, 
I'm sure that most of you know that kind of "nothing to wear" day when you're standing in your closet - trying on everything but still haven't got exactly what you want. I'm so happy that in those days I always can wear classic simple combinations. Today I have prepared three simple but effective combinations, what will save you  when you have "nothing to wear" day! 
Xx
C.

1. DENIM JACKET, BLACK JEANS, BOOTS

Jako první kombinaci jsem zvolila denim bundičku, černé jeansy a boots. Myslím že tyhle tři kousky se najdou v šatníku každé z vás. Jak vidíte na fotkách - můžete k nim vzít klasický basic top, košili, svetr ale samozřejmě můžete i vrstvit. Zde se fantazii meze nekladou, ale myslím že při takovém ''nothing to wear day'' bude bílé basic tričko nebo košile ideální.
The first combination is - denim jacket, black jeans and boots. I'm sure that these pieces are in your closet. As you can see on the photos, with this outfit you can wear almost everything. Classic basic top, shirt, sweater and of course you can take more than one piece (top and cardigan, etc.). You can also take some accesorries - for example Fedora what looks so good with this combination. Simple but stylish!

2. TEE, JEANS, HEELS

Myslím že velmi často všichni končíme u jeansů a klasického basic trička ... zkuste ale místo tenisek nasadit podpatky ... uvidíte že i takováhle maličkost váš outfit oživí! 
I think that most of us solve this ''nothing to wear'' problem with jeans and basic top but ... let's alter sneakers to heels ... you'll be surprised how simply you can make your outfit different and interesting!


3. TRENCH COAT, STRIPES

Jako poslední je tu nesmrtelná kombinace v podání trenčkotu a proužků. Ať už jsou na tričku, košili či svetru. Klasika je prostě klasika! 
And the last one ... classic combination of trench coat and stripes. You can take striped top, blouse, shirt, sweater .... whatever you want. Classic is simply classic! This combination was fashionable, is fashionable and will be fashionable!

pictures via pinterest.com /outfits via POLYVORE

2 comments: