Wednesday, 27 April 2016

WIDE PANTS


Krásné ráno!
Dnešním dnem oficiálně začíná ta těžší půlka zkouškového, takže si asi dokážete představit v jakém chaosu se zrovna teď nacházím. Znáte takový ten pocit kdy se opravdu chcete učit ale po několika minutách zjistíte že vlastně čtete jednu a tu samou větu pořád dokola? 
V tomto týdnu mě zatím čeká jen jedna zkouška ale v tom příštím hned čtyři a nebyla bych to já kdybych si k tomu nenandala tisíce jiných aktivit, takže příští týden vyrážím ještě na hokej Česko-Kanada na který se víc jak těším. 
K outfitu můžu říct jen jediné - aktuální oblíbené kousky . V posledních týdnech jsem si oblíbila volné věci a už když jsem psala HTW:wide pants věděla jsem že nějaké takové budu nutně potřebovat.Na tyhle jsem narazila v MANGO, kde byly zlevněny takže ještě ke všemu byly za poloviční cenu. Spokojenost dvojnásobná. Top je taktéž z MANGO, stejně tak jako bundička kterou vídáte velmi často. Celý look jsem dotvořila Superstary a černou MK crossbody. 
Xx
C.

Good morning everyone!
Hope you have a good start of new week. For me this week means the only one thing - the second half of the exams period (that worse part) - so I think that you can imagine how crazy and stressful time I've right now. I'm still trying to study as much as possible but most of the time I'm just staring into the book and reading one sentence over and over again absolutely not paying attention to that ... huh. I'm sure you know this ... 
This week I've just one exam but next week I've four different exams. By the time I'll be in Prague I've one other event - I'm going to see a Czech Republic - Canada hockey game. I'm really looking forward to this evening. Can't wait. I'm big fan of hockey so I'm so excited  that I'll have one night off and more I'm going to see my favourite team live.
Anyways, this post is about today's outfit and I'm going to say just one thing - current favourite pieces. During past few weeks I started loving this loose clothing. When I wrote HTW: Wide pants I had known that I'll need these pants in my wardrobe very soon. A few days ago I saw them in MANGO and more these were in sale so I paid just half of the price. Cami top is also by MANGO at the same way as jacket. Accessories are pretty same as always. White Adidas Superstar sneakers, MK black crossbody bag and black sunnies.
Xx
C.
2 comments: