Monday, 25 July 2016

ANOTHER SLIP DRESS

Krásné ráno!
U mě se často nestává, abych nosila šaty/sukně ale tohle léto jsem jim nějak propadla ... od dubna mi jich v šatníku přibylo hned několik a dnes můžete vidět poslední úlovek z Lindexu. Na ramínku jsem si jimi nebyla moc jistá, ale jakmile jsem se oblékla, zamilovala jsem si je. 
V minulém týdnu jsem vám ukazovala šaty, které jsou velmi podobné ale zároveň úplně jiné. Dnes jsem vám chtěla ukázat další z možností jak oblékat slip dress. Rozevlátý styl s rozparky je na léto ideální. Outfit jsem doplnila bílými Superstáry a a oblíbenou MK Riley v šedé. Nejvýraznějším prvkem jsou bez pochyby sluneční brýle které jsem koupila před pár měsíci v Topshopu - výrazné brýle vždy parádně ozvláštní každý outfit! 
Mějte krásný týden.
Xx
C. 

Good morning everyone,
I guess that this summer you'll see outfitposts with dress more then ever on my blog!
 This summer I prefer to wear girly style and past few weeks mostly with dress. I bought this in Lindex a few days ago and I have to say that firstly I didn't throught that I'll buy this dress but when I tried that in a fitting room I fell in love!
 Last week I had showed you an outfit with short slip dress and this week I would like to show you another way how to wear slip dress. Flared style and slits are perfect for summer. I finished my look typically (for me) - white sneakers and grey Michael Kors Riley Bag. The most significant thing in this  outfit  are these sunglasses by Topshop, no doubt about that. I think that extravagant sunglasses are the best way how to make an outfit more interesting ... what do you think about it? Have you got some ''untypical'' snglasses? 
Have a great week!
XxNo comments:

Post a Comment